24 października poznaliśmy wyniki prac firmy doradczej ATMOTERM - prognozę oddzialywania na środowisko na lata 2017-2020 oraz nowy Program Ochrony Środowiska (POŚ) w Mielcu. Teraz ruszają jego konsultacje - poznaj treść i zgłoś swoje uwagi!
[W tym artykule znajdziesz:
- ramkę z pełną treścią Programu,
- ramkę z treścią Prognozy na której plan bazuje,
- odnośnik do formularza konsultacji,
- i relację z prezentacji - spotkania z firmą ATMOTERM.]
Program przedstawiono na dwugodzinnym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w poniedziałek 24 października. Wzięło w nim udiał udział kilkoro mieszkańców, choć o spotkaniu poinformowano na stronie www miasta tego samego dnia, portal Hej Mielec zapowiedział je dzień wcześniej, w niedzielę. Przyjechało troje przedstawicieli firmy ATMOTERM, frekwencję uzupełniali urzędnicy magistratu. Mieszkańcy przyszli podnieść kwestie proporcji tworzenia dokumentów względem realnych działań oraz nieskutecznych ich zdaniem starań o dotacje na rozwiązanie problemu niskiej emisji - wymiany kotłów, a także działalności Straży Miejskiej w tym zakresie. Wskazywali problemy palenia w piecach węglem i śmieciami na osiedlach Wolności i na Starówce. Urzędnicy zaproponowali dodatkowe spotkania i kontakt z biurem pozyskiwania funduszy, aby zrozumieć działanie dotacji, w tym oczekiwania na terminy konkursów. Urzędnicy i Atmoterm informowali o wstrzymaniu programu KAWKA - ministerialnych dotacji do termomodernizacji i wymiany pieców, a także oczekiwanie na uruchomienie przez Urząd Marszałkowski konkursów z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mimo przewidzianych pewnych środków w budżecie miejskim (na wkład własny, na program dla 1-2 osiedli), miasta nie stać na ich samodzielną realizację.
Jednym z punktów programu są ryzyka awarii przemysłowych. Najwyższego stopnia awarii nie ma - na terenie miasta jest tylko jedna firma ze stopniem średnim. Mamy też system ostrzegania o takich zagrożeniach, w tym SMS.
W rozmowach pojawiały się inspiracje Krakowem, który wprowadził zakaz palenia paliwem stałym od 2020 roku. Jeden z mieszkańców zgłosił uwagę, że według niego większym ryzykiem dla zanieczyszczenia gleby nie jest rolnictwo, ale raczej przemysł.
Zapylony obszar zmniejszyć o połowę czy do zera?
W projekcie Programu czytamy, że celem do osiągnięcia jest, aby za 3 lata:- z obecnej powierzchni 10 kilometrów kwadratowych z przekroczeniami tego bardziej trującego pyłu (PM 2,5) ma zostać w 2020 roku tylko 5 km kw.
- Problem przekroczeń pyłu PM10 ma zniknąć całkiem (ze stanu wyjściowego 1,5 kilometra kwadratowego do zera).
- W zakresie komunikacji zbiorowej, planowane jest odwrócenie tendencji spadkowej - z 3,3 tysiąca pasażerów MKS zwiększyć ich ilość do 4 tysięcy (to około 20 % wzrost).
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Napisz nam, co o tym myślisz!