W piątek 3 czerwca przed słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpił Mikołaj Skrzypiec ze Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna i Obywatelskiego Mielca. Przed pełną salą nr 1 w SCK przedstawił problemy z powietrzem w skali miasta i kraju, a także zaproponował seniorom podjęcie kilku kroków.
POLSKA CHINAMI EUROPY
Prezentację pt. "Zanieczyszczenie powietrza w Mielcu" zaczął od zreferowania możliwych problemów powietrza - co w nim jest? To skutki dla zdrowia były interesujące dla słuchaczy. Wpływ złego powietrza na ludzki organizm jest szeroki - od dróg oddechowych aż po układ rozrodczy. Dwutlenek siarki osadza się na strunach głosowych i przenika do krwi.DANE i ALARM SMOGOWY
44000 polaków umiera rocznie przedwcześnie. Mimo to problem jawi się jako odległy i nadal mamy do czynienia z spalaniem śmieci, co nie jest efektywne energetycznie. Sytuacja wynika też ze sposobu ostrzegania i alarmowania - poziomy graniczne dla pyłów wynoszą 300 (są 3-krotnie wyższe niż w reszcie Europy), a na dodatek podwyższenia muszą utrzymać się przez całą dobę, w tym nocą. Gdy na przykład Francja ma poziom alarmowy 80, to w kolejnych dniach co drugi samochód dostaje zakaz ruchu.W Mielcu mamy w ciąż za mało stacji monitoringu - przywoływani eksperci wskazują potrzebę 4-5 punktów, z racji przemysłowego charakteru miasta. Pojawiła się aplikacja na komórki DYMielec oraz serwis Fundacji ePaństwo wyliczający wskaźnik wpływu na zdrowie ( opisywany przez Obywatelski.Mielec.PL tutaj>> ) - wymieniał.
Co można z tym zrobić?
Skrzypiec poleca poznać raport "Żelazne płuca Polaków" polskialarmsmogowy.pl Zachęcił do wizyty u sąsiada, aby wypomnieć dym z komina, szkodliwość i nieefektywność palenia śmieci.Wskazał, że warto dbać i walczyć o drzewa - pójść do spółdzielni ws. ewentualnych wycinek i sprzeciwić się temu. Zgłaszać w odpowiednie miejsce (rozmycie odpowiedzialności - różne szczeble, różne rejony), a najważniejsze - zgłaszać tłumnie - wspólnie wywierać presję na władze i inspektorów, mnożyć zgłoszenia.
Na koniec, wśród pytań z sali pojawił się radykalny głos jednej ze słuchaczek o potrzebie całkowitej rezygnacji z węgla.
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Napisz nam, co o tym myślisz!