"Najniższe wskaźniki są w dekanatach Mielec -Południe i Pustków - Osiedle i wynoszą niecałe 60 proc." - czytamy w prezentacji wyników liczenia praktykujących wiernych z 25 października. Te dane zaburza jednak migracja - od poprzedniego roku w Diecezji wzrosła o 14 procent.
Dane są dla nas interesujące ze względu na ich związek aktywnością obywatelską i wartościami, chęcią niesienia pomocy innym. Smucą też dane na temat migracji.
Wiernych liczono w kościołach 25 paźdzernika 2015 Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych oraz przyjmujących Komunię Świętą - tu uzyskano wyniki w okolicach ok. 30 procent. Księża oceniają, że w ciągu ostatnich lat te wskaźniki są na stałym poziomie. Dekanat Mielec-Południe w ubiegłym roku także był wymieniany w grupie o najniższych wynikach.
Wyprowadzamy się na potęgę? "Wyjechanych" więcej o 14% niż rok wcześniej!
W danych o praktykowaniu uwzględniono jednak tez osoby na codzień mieszkające w innych miejscach. Kościelne dane o opuszczaniu rodzinnych miejscowości i kraju (dla całej Diecezji, a więc wliczając także Bochnię, Tarnów czy Nowy Sącz) wskazują wzrost liczby migrantów w ciągu roku o 14 procent - 105 tysięcy obecnie w porównaniu do 92 tysięcy rok temu. W kraju mówi się o nowej fali emigracji, a te dane mogą ją potwierdzać.W skład dekanatu Mielec - Południe wchodzą następujące parafie:
- Mielec – Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
- Mielec – Parafia Trójcy Przenajświętszej
- Mielec-Rzochów – Parafia św. Marka Ewangelisty
- Dobrynin – Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
- Kiełków – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego
- Książnice – Parafia św. Jana Chrzciciela
- Łączki Brzeskie – Parafia Matki Bożej Królowej i św. Judy Tadeusza Apostoła
- Przecław – Parafia Wniebowzięcia NMP
- Trześń – Parafia św. Wojciecha
http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/wiadomosci/item/3149-wysokie-wskazniki-praktyk-religijnych-w-diecezji-tarnowskiej
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Napisz nam, co o tym myślisz!