Ruszyła rekrutacja obywateli do ogólnokrajowego przeglądu spółek komunalnych. Podania przyjmowane są do 24 sierpnia. Program nabycia umiejętności obejmuje dwa wyjazdy na szkolenia i opiekę merytoryczną. Uczestnicy otrzymają też fundusze na start!
fot. Eliott Clark CC-BY-SA, flickr.com |
Dofinansowany ze środków Norweskich Projekt skierowany jest przede wszystkim do pojedynczych osób, grup nieformalnych, a także organizacji pozarządowych, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej, a chciałyby zdobyć wiedzę w tym zakresie i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu projektu.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska dokłada starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach - serdecznie zachęcają do udziału osoby z niepełnosprawnością, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu zebrane zostaną potrzeby zapewnienia opieki lub dodatkowego wsparcia.
Do czego zobowiązuje udział w projekcie Monitoringu Spółek?
- obowiązkowa jest obecność na dwóch szkoleniach stacjonarnych pod Warszawą – 11-13 września oraz 4-6 grudnia 2015 r.
- konieczne jest wypełnienie ankiety zbierającej dane pozyskane w ramach monitoringu;
- wymagane jest przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców i mieszkanki monitorowanej gminy o wynikach monitoringów oraz zachęcającej do przyłączenia się do działań na rzecz zmiany (można tu liczyć na pomoc Obywatelskiego Mielca)
- zobowiązuje do spełnienia zasad obiektywizmu, rzetelności, jawności i działalności na rzecz dobra wspólnego w prowadzonych działaniach.
Co w oferuje kandydatom projekt Monitoring Spółek?
- dwa spotkania stacjonarne w Pruszkowie pod Warszawą (pokrywają wszystkie koszty uczestnictwa);
- dostęp do internetowej ankiety prowadzącej przez monitoring i umożliwiającej wpisywanie zebranych w ramach monitoringu danych;
- wsparcie ekspertów w zakresie dostępu do informacji publicznej cały okres trwania monitoringu;
- wsparcie ekspertów w zakresie prowadzenia kontroli obywatelskiej przez cały okres trwania monitoringu;
- zwrot kosztów ponoszonych na bieżąco w wysokości nie wyższej niż 800 zł na gminę
Organizatorzy nie oferują narzędzi monitoringu internetu (jak Brand24 etc. - szansa Michale ;) ), dane w monitoringu będą pozyskiwane innymi drogami, jak czytamy w ogłoszeniu:
Zagadnienia będą badane poprzez analizę dokumentów, rozmowy z urzędnikami, członkami organów spółek komunalnych oraz obserwacje własne. Na tej podstawie uczestniczki i uczestnicy monitoringu będą odpowiadać na pytania zawarte w internetowej ankiecie przygotowanej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.
O Projekcie Monitoring Spółek Komunalnych
Celem monitoringu jest doprowadzenie do jak największej przejrzystości działań gminy wobec spółek komunalnych, jak również działań podejmowanych przez same spółki.
- polityki gminy wobec nich,
- procedury doboru członków organów spółek,
- wynagradzania członków organów spółek oraz
- przejrzystości działania spółek.
Jakie dokumenty należy złożyć w rekrutacji?
Należy zapoznać się z regulaminem (tutaj, .PDF), a następnie wypełnić elektroniczny formularz zapisów - jest tutaj: http://limonka.siecobywatelska.pl/index.php/441669/lang-plWięcej informacji można uzyskać od Agnieszki Zdanowicz – koordynatorki Monitoringu Spółek Komunalnych, [email protected], tel. 22 844 73 55
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Napisz nam, co o tym myślisz!